Haber

ABD’li senatör Türkiye’ye yaptırım çağrısında bulundu: ‘Erdoğan engellemeye devam ederse…’

ABD’de Maryland Senatörünün Demokrat Parti Üyesi Chris Van Hollen, Türkiye’ye yaptırım çağrısında bulundu. Hollen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellemesi halinde ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye yaptırım uygulamayı düşünmesi gerektiğini savundu. Ankara’yı ‘vefasız bir müttefik’ olarak nitelendiren Hollen, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamadan Türkiye’nin F-16 satışına onay verileceği hiçbir senaryo yok” dedi.

‘ONAYLAMAZSA ÜYELİK GÖNDERİLMEZ’

Türkiye’ye F-16’ların satışının İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği şartına bağlanması gerektiğine işaret eden ABD’li senatör, “İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği onaylanmazsa F16’lar Türkiye’ye gönderilmeyecek.” NATO’nun, NATO üyeliğinin onayı olmadan F-16’ların satışına izin verme olasılığının düşük olduğunu görüyorum” dedi.

‘ERDOĞAN ENGELLEMEYE DEVAM EDERSE…’

Öte yandan ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) koordineli bir şekilde Ankara’ya yaptırım uygulaması gerektiğini savunan Hollen, “Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini engellemeye devam ederse potansiyel olarak farklı türden yaptırımları da düşünmek zorundayız. yaptırımlar.” Demokrat Partili Senatör, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyine olası bir kara operasyonu olması durumunda yaptırımların gündeme gelmesi gerektiğini savundu. (DIŞ HABERLER)

haber-germencik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu