Haber

İnan Kıraç 4.1 milyon euro değil 45 milyon euro dolandırdı.

Kıraça Holding’in sahibi İnan Kıraç’ın Fransa’dan aranarak dolandırıldığı olayda kaybettiği miktar 4.1 milyon euro değil, 45 milyon euro oldu.

T24’ten Cansu Çamlıbel,Fransız yargısına yansıyan kayıtları yayınladı.

2015-2017 yılları arasında dönemin Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian’ı taklit ederek dünyaca ünlü iş insanlarını ve din adamlarını dolandıran Gilbert Chikli’nin kurbanları arasında Kıraça Holding’in sahibi İnan Kıraç da vardı. Le Drian’ı taklit eden Çikli, İnan Kıraç’ı arayarak IŞİD’in Suriye’de yakaladığı iki Fransız gazetecinin fidyesini ödemek için yardım istedi.

Çikli, 2017’de gittiği Ukrayna’da tutuklanmasının ardından Fransa’ya iade edilerek cezaevine konuldu. Duruşmayı takip eden Fransız medyası, Çikli’nin toplam 80 milyon euro çaldığını ve bu rakamın yarısından fazlasını İnan Kıraç’tan aldığını iddia etti. Kıraç ise o dönem Fransız medyasının işi abarttığını, Çikli’ye kaptırdığı paranın sadece 4.1 milyon euro olduğunu vurguladı.

Çamlıbel, Kıraç’ın ifadeleri hakkında şunları yazdı:

“Fransa’daki bazı gazeteciler ve Amerikalı Evan Ratliff olayı derinlemesine incelemeye devam etti. Ratliff’in gazetecilikte ısrar etmesi sonucu elde ettiği bilgilerin toplamı ilginç, dinleyin derim. Ancak bu ülkede yaşayan bizler için en önemlisi de detay gazeteci Ratliff’in yıllardır söylediği, İnan Kıraç’ın yalanı deşifre ettiği ve bunu da İnan Kıraç’ın kendi kaydettiği ses kayıtlarının bir kopyasına ulaşarak yaptığı.

Amerikalı gazeteci Evan Ratliff, Kıraç’ın kendi kayıtlarının bir kopyasını buldu. Bahsin mahkeme kaydının bir ekran görüntüsü de ortaya çıktı.

Belgede şu sözler de yer aldı:

“Muhataplarının gerçek kimliğinden şüphe eden İnan Kıraç, dolandırıcılarla yaptığı son telefon görüşmelerini kaydetti. Bu ses kayıtları üzerinden ses karşılaştırmaları yapılmıştır. Müfettişler, Nijer olaylarında Jean Yves Drian kılığına giren sesin, İnan Kıraç ve Landes CCİ ile temasa geçen dolandırıcının sesine benzediğini hemen fark ettiler. 12 Ocak 2017’de İnan Kıraç’ın avukatı Osman İlkan Koyuncu dinlenerek müvekkili adına X hakkında suç duyurusunda bulundu. İnan Kıraç’ın uğradığı asıl zarar 47.430.000 ABD Doları veya olayların meydana geldiği tarihteki EUR/USD kuru üzerinden yaklaşık 45 milyon Euro’dur.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu